Tenisista rusă Anna Chakvetadze – biografie, realizări și fapte interesante

Chakvetadze Anna Dzhambulievna este o cunoscută jucătoare de tenis rusă, Maestrul onorat al sportului, care și-a încheiat cariera sportivă în 2013. În prezent, lucrează ca comentator, participă adesea la diverse programe, acordă interviuri și prezice, de asemenea, victorii și eșecuri în sportul ei preferat. La sfârșitul carierei, a deschis o școală de tenis unde se antrenează tineri talente.

Scurtă biografie și viața personală a sportivului

Anna Chakvetadze s-a născut pe 5 martie 1987 la Moscova. Tatăl este om de afaceri, originar din Georgia, mama este gospodină, originară din Ucraina. Familia a avut trei copii: fratele mai mare al lui Vazha, Anna și fratele mai mic al lui Roman. Vazha s-a prăbușit într-o mașină în 2000.

La vârsta de 8 ani, mama ei și-a dat fiica la Academia Internațională pentru Copii Valerie, unde fetița a început să joace tenis. Primii antrenori ai Anna: Victor Pavlov, Pavel Ostrovsky, Chris Evert și Martin Strigali. Acesta din urmă a lucrat cu un tânăr tenismen la un hit.

Anne are 21 de ani

Printre hobby-urile Anei Chakvetadze se numără fotbalul, citirea literaturii și cumpărăturile. Scriitorul ei preferat este Boris Akunin.

În 2008, a absolvit o diplomă în psihologie și pedagogie. Știe bine engleza.

Ea lucrează pe canalul Eurosport ca comentator la meciurile de tenis, înainte de a face același lucru pe canalul de tenis NTV +.

În 2014, a devenit designerul propriei sale linii de îmbrăcăminte sport, lansată sub brandul Ach Factory.

Se știe puțin despre viața personală a Anei Chakvetadze, dar, în ansamblu, se dezvoltă cu succes. În 2014 s-a căsătorit, încearcă să dedice mult timp acasă. În septembrie 2018 a devenit mamă. Soțul Anei Chakvetadze este Pavel, el are propria afacere în străinătate.

Lovi mingea

Primul succes în sport

În sporturile de juniori, Anna are multe realizări semnificative. Cariera sportivă a început odată cu apariția anilor 2000. A câștigat de mai multe ori la turnee interne, apoi a început să arate rezultate decente printre juniori în competiții internaționale. Unul dintre primele trofee câștigate a fost Cupa Rusiei Ozerov, apoi a debutat la turneele de Grand Slam, după care a reușit să ajungă în finala de la Wimbledon.

Între 2001 și 2004 Anna a încercat singură în competiții pentru adulți. În clasament, unde au fost cele mai bune rachete din lume, primul hit în 2002. După ce a câștigat turneul din Serbiton pe iarbă, ea a făcut drum spre top 200 pentru prima dată. Faima mondială a început să vină după un meci de victorie asupra lui Anastasia Myskina în turneul de la Roland Garros. La sfârșitul sezonului, a existat o finală pierdută în Batumi și calificări pentru turneele Kremlin Cup și WTA. La acea vreme, Anna Chakvetadze se afla deja în primele 100 de evaluări pentru adulți.

Din 2004, jucătoarea de tenis s-a concentrat complet pe sportul profesionist pentru adulți, deoarece printre juniori era deja una dintre cele două mai bune din lume.

Chakvetadze servi

2006-2007

Anna a câștigat primul titlu WTA în 2006 în orașul chinez Guangzhou. Apoi, în finala Cupei Kremlinului în două jocuri, Nadezhda Petrova a fost învinsă.

Noul sezon din 2007 a început foarte bine. Încă o dată a reușit să câștige titlul WTA în Australia. Aceasta a fost urmată de o victorie la Hertogenbosch (Olanda), două victorii în orașele americane la turneele din Stanford și Cincinnati. La San Diego, a învins-o pe Venus Williams însăși, ajungând în semifinale. Sferturile de finală de la Australian Open, Roland Garros și semifinalele US Open pot fi, de asemenea, puse în siguranță în avantajul victoriilor sportivului. În finala Cupei Federației, ea a câștigat meciul cu italianca Francesca Schiavone. Rezultatele ridicate de-a lungul sezonului au permis ocuparea celui de-al cincilea loc în clasamentul WTA, iar după semifinalele din campionatul final, Anna a ocupat locul șase.

Sezonul 2008

2008 pentru Anna Chakvetadze a fost extrem de nereușită, dacă nu complet dezastruoasă. Jucătoarea de tenis și familia ei au fost atacate. La competițiile de la Sydney și la Australian Open nu au reușit să obțină un rezultat serios. În Cupa Federației, ea a învins-o pe Zipora Obziler din Israel cu scorul de 6: 4, 6: 2 și a condus echipa rusă în semifinale. O săptămână mai târziu, în finala turneului Open GDF Suez, Agnes Sawai a învins, după care au fost din ce în ce mai puține victorii, s-au dus o serie de eșecuri, unde Anna a acordat adversarelor foarte slabe.

Pe iarbă

Succesul a revenit din nou la turneul de la Doha, unde în drum spre sferturile de finală au reușit să ocolească sportivi puternici: Agnieszka Radwanska și Dinara Safin. În partea neasfaltată a sezonului, Anna a ajuns în semifinale la Madrid.

Apoi a venit înfrângerea la turneele de la Roland Garros și Wimbledon, după care Anna a refuzat să participe la Jocurile Olimpice de la Beijing, a pierdut US Open. În turneele ulterioare, ea a câștigat doar de două ori.

Continuarea recesiunii în 2009

Pierdut în turul doi la Australian Open și US Open, în finala 1/8 la turneele de la Roma și Madrid, urmată de o pierdere în primul meci al Openului Francez.

Succesul poate fi numit doar o victorie asupra tenismenului sârb din top 10 Elena Jankovic. Wimbledon a fost, de asemenea, un eșec. Din cauza pierderii, Anna a zburat din top 30. Performanța nereușită la turneul de Grand Slam a scăzut în continuare jucătorul de tenis din clasament.

Anna la curte

Eșecuri 2010-2011

Anna nu a putut începe sezonul 2010 cu victorii, dar ulterior forma sa s-a îmbunătățit și s-au conturat progresele în joc.

În primul rând, a existat o plecare din turneul de la Hobart în faza de calificare și o pierdere în primul tur al Australian Open. Apoi, Anna a fost depășită de o accidentare la gleznă și a trebuit să rateze mai multe turnee. Ulterior, înfrângerea la Openul Francez din primul tur. Eșecurile au eliminat un jucător de tenis din prima sută din calificativul WTA.

Revenirea la top 100 nu a durat mult. Mai mult decât cu succes a dezvoltat a doua parte a sezonului pe iarbă. Anna Chakvetadze a învins-o de două ori pe Andrea Petkovich, a câștigat turneul WTA și a luat parte la finala de dublu cu Ksenia Pervak.

La turneul de la Copenhaga, am reușit să ajungem în semifinale, turneul Emblem Health Bronx Open 2010. a fost câștigat la New York. Obosit de performanțele anterioare, Anna nu a putut conta pe succesul în US Open, a renunțat la prima rundă, dar a reușit să ajungă în sferturile de finală la Cupa Kremlinului .

Anul următor nu poate fi numit de succes, a început cu două înfrângeri în Noua Zeelandă și Australia. Openul australian a fost și el un eșec. Următorul turneu de la Dubai a fost amintit de faptul că în meciul cu Carolyn Wozniacki Anna a leșinat. În următoarele competiții din Indian Wells, tenismena a refuzat să continue meciul cu Maria Kirilenko. După un alt swoon la turneul de la Stuttgart, o înfrângere din primul tur în olandezul Hertogenbosch și Wimbledon împotriva Maria Sharapova, rusoaica a ocupat doar 231 loc în clasament.

Leziune și pensionare

Trecând afară

Cu tenisul profesionist, Anna Chakvetadze a decis să termine în 2013 din cauza oboselii fizice și a incapacității de a continua să ia parte la turnee.

După o examinare medicală la Moscova, Anna s-a întors la curtea din Indian Wells, dar în meciul cu Maria Kirilenko s-a simțit rău, iar ulterior și-a pierdut cunoștința. Medicii au stabilit cauza, diagnosticul de sincopă neurocardiogenă. Noul curs de tratament de la Moscova nu a ajutat la recuperarea deplină, iar la următorul turneu din Germania, Anna a leșinat din nou. Acolo a reluat tratamentul și a continuat cursul de reabilitare la Moscova. Inflamarea urechii interne s-a dovedit a fi o nouă cauză de stare de rău, în legătură cu care a fost necesară înghețarea ratingului și, ulterior, a anunța finalizarea unei cariere sportive.