James Hunt: biografie, viață personală, carieră, fotografie

James Hunt a fost un campion de Formula 1 complet neobișnuit. El a petrecut doar 7 sezoane în cursele regale și doar într-una dintre ele a atins culmea succesului, dar în acest sezon și-a scris numele în istoria curselor auto. Cu toate acestea, cea mai mare popularitate i-a câștigat modul său de comportament în afara piste. S-a regăsit întotdeauna în centrul scandalurilor, al poveștilor pline de farmec, al incidentelor de mare anvergură.

Date biografice

Racerul s-a născut în orașul Belmonte, în Județul Surrey 29 august 1947. Era al doilea copil. Doar sora lui era mai mare decât el, după el s-au născut 3 frați mai mici și o soră. De la o vârstă fragedă a fost interesat de păsări și animale și, de asemenea, a fost iubit de profesia medicală.

Vânătoare la începutul unei cariere de curse

Aceste hobby-uri au fost susținute de părinți. În anii săi, viitorul călăreț s-a stabilit ca un bun sportiv. La vârsta de 12 ani, el a pierdut în finală doar la celălalt finalist în vârstă de 16 ani, când a jucat tenis. James Hunt a luat parte și la turneul de juniori de la Wimbledon și s-a stabilit ca un jucător bun în squash și golf.

Începutul cursei

Prima dată când o viitoare cursă de mașini de celebritate a ajuns la volan la o vârstă fragedă. Era un tractor la o fermă din Berkshire. Dar o astfel de călătorie Hunt nu a fost impresionantă, nu a putut face față cutiei de viteze, a fost doar slabă pentru asta. Cu toate acestea, nu a renunțat la dorința de a deveni un șofer de succes. La numai 7 zile de la împlinirea a 17 ani, a trecut un test de conducere și a primit permis. Aceasta, în asigurările sale, a servit ca un impuls pentru o viață nouă.

Cum a pornit un pilot de curse James Hunt pe o mașină Mini. Prima cursă petrecută pe pista Snetterton. Organizatorii i-au refuzat însă accesul la partea finală a competiției, din moment ce mașina sa nu corespundea cerințelor stabilite. Puțin mai târziu, Hunt, acumulând o sumă suficientă de bani și aducând Mini-ul său atunci cerințele necesare, a luat parte la alte trei curse. În 1968, a participat la Campionatul Ford Formula, conducându-l pe Russel-Alexis Mk 14. În acest sens, el a pierdut o anumită putere din cauza defecțiunilor motorului, dar a reușit să termine pe locul cinci. După ceva timp, participând la curse, a obținut prima victorie, în timp ce a arătat un timp record pe pista de curse Brands Hatch.

James vânătoare de curse

După ce a câștigat suficienți bani pentru a cumpăra o mașină Meryln Mk11A, în 1969 s-a mutat în cursa Formula 3. În competițiile din această serie a câștigat o serie de curse, a terminat mereu în locuri destul de înalte. A devenit vizibil și a câștigat atenția jurnaliștilor britanici. În numele lor a fost acordat premiul anului, care a fost acordat tinerilor piloți promițători din Marea Britanie.

În anul următor, Hunt a fost în centrul unui scandal alături de alți călători Dave Morgan. Între ei, în timpul unei curse la hipodromul Crystal Palace, a apărut o derapajă, cauza căreia a fost coliziunea mașinilor lor și coborârea de pe autostradă. Hunt l-a împins pe Morgan cu o asemenea forță încât ceva a căzut la pământ. Incidentul a provocat o mare indignare din partea publicului. Ambii piloți au fost aduși în justiție și în litigii, dar Hunt s-a dovedit a fi nevinovat, iar Morgan i-a fost lipsit permisul pentru un an.

Curse de Formula 1

În 1973, James Hunt s-a alăturat cursei seriei de Formula 1 cu sprijinul lui Lord Heskett, proprietarul propriei sale echipe. Heskett for Hunt a achiziționat șasiul din 731 martie, care a fost modificat pentru mecanicul auto al echipei. Inginerii și participanții la Formula 1 au fost sceptici față de Hunt și echipa sa. Până în acest moment, majoritatea avea deja părerea că doar aventurile pline de farmec cu petrecerile interesau James și membrii echipei sale. Cu toate acestea, după începutul cursei cu Hunt, a putut să vină pe locul doi, a primit un premiu de la Asociația Formula pentru realizările din primul său sezon.

Hunt și Lauda în cursa de Formula 1

Următoarele două sezoane în „Formula 1” pentru Hunt au ieșit fără victorii semnificative. În același timp, a fost pe podium de mai multe ori. Și în 1975, a ocupat locul patru în clasamentul piloților de Formula 1. Cu toate acestea, până în acest moment, Lord Heskett a rămas fără fonduri pentru echipă. În ciuda eforturilor depuse, nu a găsit sponsori și a părăsit cursele. Hunt s-a găsit într-o situație dificilă. A început cu disperare să-și caute un loc în oricare dintre echipe. El a reușit să obțină un loc de pilot în McLaren în legătură cu plecarea participantului.

Cursa decisivă

Cel mai de succes, plin de situații dramatice pentru Hunt a fost sezonul 1976. Primele curse au arătat că lupta finală pentru victorie se va desfășura între Hunt și primul pilot al Ferrari-ului, Niki Lauda. De la începutul sezonului, Lauda a început să câștige repede puncte, iar Hunt a avut ghinion. A fost chiar descalificat în Spania, unde a câștigat. Cu toate acestea, în Marele Premiu al Germaniei, Lauda devine participant la un teribil accident și este obligat să rateze o serie de curse, deoarece a primit arsuri severe. În acest sens, Hunt are șansa să se ridice în calificarea de campioană. Mai mult, ei elimină descalificarea de la el și întorc victoria luat în Marele Premiu al Spaniei. Pe pista din Olanda, a reușit să câștige, reducându-și astfel diferența de la Lauda. Soarta campioanei a fost decisă în ultima etapă a Formulei 1 din Japonia, înaintea căreia Hunt s-a aflat cu 3 puncte în spatele Lauda

Experții au remarcat că Formula 1 nu a văzut o astfel de confruntare. Pentru a deveni campion, Hunt a trebuit să termine piesa cel puțin al treilea. În același timp, Lauda nu ar trebui să ajungă în zona punctelor. Condițiile dure nu au afectat Hunt. Cu 2 săptămâni înaintea cursei decisive, el și prietenul său Breschi au ocupat hotelul Tokyo Hilton. Acolo, în două săptămâni, au distrus o cantitate imensă de alcool, munți de cocaină, înconjurați de fete gata făcute de virtute ușoare. Martorii au spus că mai mult de treizeci de fete au trecut prin dormitorul lui James Hunt în acea perioadă. Și aceasta este cu câteva zile înainte de cea mai importantă cursă din viață.

James Hunt și fanii săi

Dar istoria a judecat astfel încât la începutul bătăliei decisive, Lauda și-a pierdut distanța. Coșmarul lui Nuremberg nu a fost uitat pentru el și a decis să nu-și riște viața cu vizibilitate practic zero. După aceea, mulți au condamnat-o pe Lauda, ​​dar, în același timp, toată lumea a înțeles că este prudența și o evaluare sobră a tuturor factorilor care l-au făcut o adevărată legendă a sportului cu motor. Pentru prima dată în istoria curselor, campioana a renunțat la titlul său, deoarece nu și-a pus în pericol viața.

James Hunt nu a câștigat cursa, venind pe locul trei. Prima frază pe care a spus-o după ce a ajuns la linia de sosire a cursei: „Vreau o băutură!” Dă-mi o băutură! ”- și abia atunci a început să se întrebe dacă poate termina în primii trei.

Mai sus în fotografie este James Hunt, campion al Royal Racing, care și-a luat locul de onoare în istoria acestor competiții.

Cariera apusului

În următoarele 2 sezoane, Hunt a eșuat. Motivul pentru aceasta a fost problema cu mașina McLaren, care nu a permis participarea adecvată la cursa de campioni. A obținut doar trei victorii pe pista de Formula 1, devenind al cincilea în cursa de campioni. În 1978, James a încercat să câștige în cel de-al doilea titlu. Cu toate acestea, mașina McLaren a rămas serios în spatele altor mașini, pentru anul în care a câștigat doar 8 puncte.

Hunt a părăsit echipa McLaren în 1979. În ciuda faptului că a evoluat slab timp de 2 ani, era încă la cerere ca pilot. El a fost invitat la echipa Ferrari. Cu toate acestea, James Hunt a refuzat, pentru că nu a avut o relație personală cu această echipă. S-a mutat într-o altă echipă – Walter Wolf Racing. Până atunci, era promițător și era considerat promițător. Dar mașina lui era foarte sigură și lentă în comparație cu alte mașini. După ce a trecut în șapte etape, Hunt a încetat să se mai intereseze de această activitate și a anunțat că va părăsi cursa regală.

Comentator de vânătoare James

Comentator la BBC 2

După ce s-a retras din cursă, Hunt a încercat ca comentator pe canalul de sport BBC 2. I-a plăcut această lucrare și a devenit un comentator obișnuit care a cuprins cursele. El a dedicat 13 ani acestei profesii, până la moartea sa la 15 iunie 1993, când avea doar 45 de ani. Cauza a fost un atac de cord.

Ca comentator, Hunt nu a renunțat la obiceiurile sale. A apărut întotdeauna în studio chiar înainte de începerea emisiunii. Am băut 2 sticle de vin în timpul exploatării. James Hunt a murit în casa sa din Wimbledon. Cu 2 zile înainte de moartea sa, a mai participat la ultima sa emisiune. Și cu câteva ore înainte de moartea sa, a oferit mâna și inima altei fete.

În 2013, pe istoria confruntării dintre James Hunt și Nicky Lauda a ieșit bine primit de public și critici, un film numit „Race”.