Magdalena Rybarikova este o renumită jucătoare de tenis slovacă. Magdalena este triumful a cinci turnee din versiunea WTA, precum și semifinalista de la Wimbledon din 2017 doar și din 2014 dublează.

Luați în considerare biografia jucătoarei de tenis slovacă Magdalena Rybarikova.

copilărie

Un jucător de tenis s-a născut în micul oraș slovac Piestany pe 4 octombrie 1988. Magdalena s-a născut în cea mai simplă familie. Tatăl meu lucra ca simplu muncitor la o centrală electrică, iar mama era casnică. Fata este cel mai mic copil din familie. Fata are o soră mai mare și un frate. Deja la o vârstă fragedă, fata a mers la cursuri de tenis, onorându-și abilitățile pe suprafețe rapide și anume pe iarbă și tare. Iar la vârsta de 15 ani s-a mutat la Bratislava pentru a efectua antrenamente la Centrul Național de Tenis.

Performanță la Wimbledon

carieră

Fata și-a făcut debutul profesional în tenis la vârsta de 16 ani, când Magdalena a jucat primele sale meciuri la turneele ITF. În următorul sezon de joc, fata a câștigat primele turnee ale versiunii ITF. De asemenea, tenista slovacă a primit un apel la echipa națională, unde a jucat la Cupa Confederației. Un an mai târziu, tânăra tenismenă a reușit să aducă primul punct în Cupa Federației, ajutându-și astfel echipa natală să obțină un bilet la Grupa a II-a, învingându-i pe rivalii vietnamezi.

La vârsta de 18 ani, un tânăr jucător de tenis a ajuns pe ultima etapă a tinereții Wimbledon. În partea finală a turneului, slovacul a pierdut în viitoarea primă rachetă a lumii, danezul Carolyn Wozniacki în trei seturi.

Performanță la US OPEN

La vârsta de 20 de ani, tânărul jucător de tenis a continuat să joace la turneele ITF, câștigând două turnee minore la începutul sezonului. În același sezon, slovacul a biruit calificările lui Roland Garros, ajungând în turul doi. La US OPEN, un sportiv promițător a ajuns în turul al treilea, iar până la sfârșitul sezonului a ajuns pentru prima dată în semifinale în versiunea turneului WTA. Până la sfârșitul anului, tenista slovacă a ajuns în prima sută a clasamentului mondial, ocupând locul 58.

În vara anului 2009, jucătorul de tenis slovac a reușit să câștige primul titlu la tenisul pentru adulți. La un turneu de la Birmingham, Magdalena a învins-o pe tenista chineză Li Na în două partide în finală. A fost prima și ultima victorie a Magdalenei la turneele de iarbă. Victoria din acel turneu l-a ajutat pe tenismenul slovac să se afle în TOP 50 al clasamentului mondial.

Foto Magdalena Rybarikova prezentată în articol.

Tenisol slovac

2010 nu a fost cel mai bun pentru tenismenul slovac. În timpul sezonului, Magdalena nu a reușit să câștige un singur titlu, ieșind din prima sută a calificării la sfârșitul sezonului. Cu toate acestea, la Cupa Confederației, Magdalena a putut aduce un punct echipei sale, jucând în tandem cu Gantuhova. Această victorie a ajutat echipa națională slovacă să se afle în grupa I în următorul an calendaristic.

Anul următor, jucătoarea de tenis slovacă a câștigat al doilea titlu de carieră câștigând turneul de la Memphis. Magdalena a câștigat și titlul la un turneu de la Washington anul viitor. Un an mai târziu, jucătorul de tenis slovac a reușit să apere turneul de la Washington.

Tenista slovacă a obținut un succes mai mare în 2017, devenind a 20-a rachetă a lumii în funcție de rezultatele sezonului de joc. La începutul sezonului, Magdalena a câștigat patru titluri la turneele ITF, iar în mijlocul sezonului a reușit să ajungă în semifinalele de la Wimbledon, învingând unul dintre favoriții turneului în timpul turneului. După Wimbledon, Magdalena a reușit să ajungă în finala la turneul de la Linz, ceea ce l-a ajutat pe tenismenul să câștige un loc în primele douăzeci de clasament.

titluri

În timpul carierei sale, Magdalena a câștigat patru titluri WTA. Trei titluri au căzut pe coperta tare, unul pe iarbă. În turneele de argilă, jucătorul de tenis slovac nu a câștigat.

Performanțe Grand Slam

În tenisul pentru adulți, Magdalena Rybarikova nu se poate lăuda cu apariții de succes în turneele de Grand Slam. Singurul succes a venit în 2017, când sportivul în vârstă de 28 de ani a ajuns la meciurile semifinalelor de la Wimbledon, pierzând în semifinală în viitorul câștigător al turneului. În remizele rămase, jucătoarea de tenis slovacă a atins maxim al patrulea tur.