Caster Semenya: biografie, data și locul nașterii, cariera sportivă și fotografie

Custer Semenia este un sportiv celebru din Republica Africa de Sud care preferă să efectueze la distanțe de 800 și 1500 de metri. În 2012 și 2016 a devenit câștigătoare a Jocurilor Olimpice, a câștigat de două ori Cupa Mondială la o distanță de 800 de metri. Este de remarcat faptul că titlul de câștigătoare a Jocurilor Olimpice de la Londra, Semenia primit după terminarea Maria Savinova a fost descalificat din cauza utilizării dopajului.

carieră

Realizări Răsaduri

Caster Semenia s-a născut pe 9 ianuarie 1991. Ea s-a născut în sud-africanul Petersburg. În 2008, eroina articolului nostru a devenit studentă în departamentul de sport al Universității din Pretoria. Apoi a început să participe activ la competiții internaționale de atletism, câștigând aproape imediat distanța în 800 de metri la Jocurile Commonwealth Youth.

În 2009, fotografia lui Caster Semenia a apărut în multe publicații sportive din Africa de Sud, când a câștigat Campionatele Africane de atletism junior. Alergătorul a câștigat două medalii de aur deodată – la distanțe de 800, respectiv 1500 de metri. Mai ales în cursa de 800 de metri, ea a arătat rezultate deosebite, stabilind un record național în rândul adulților și arătând cel mai bun rezultat al sezonului la nivel mondial. În același timp, alergătorul Caster Semenia și-a îmbunătățit nesemnificativ realizările anterioare.

La sfârșitul verii 2009, sportivul a obținut prima victorie semnificativă la nivel de adulți. La Campionatele Mondiale de la Berlin, ea a câștigat la o distanță de 800 de metri, arătând din nou cel mai bun moment al sezonului. Distanța a ascultat-o ​​într-un minut 55,45 secunde.

Schimbare de autocar

Foto de zi Caster Seed

După aceea, au început să vorbească despre Custer Semen ca unul dintre concurenții pentru victoria la viitoarele Jocuri Olimpice de la Londra, care urmau să aibă loc trei ani mai târziu.

Alergătorul a început să se pregătească intens pentru începutul principal al perioadei de patru ani. În 2011, chiar și-a schimbat antrenorul. Noul ei mentor a fost alergatoarea titlată din Mozambic, Maria Mutola, care, la fel ca eroina articolului nostru, a intrat în elita sportului mondial ca adolescentă. Mutola s-a specializat în 800 de metri, câștigând argint la Olimpiada de la Atlanta din 1996, iar apoi devenind campion patru ani mai târziu la Sydney.

Adevărat, experții au remarcat că schimbarea antrenorului s-a dovedit a fi o decizie foarte controversată, din moment ce Semenya nu a putut câștiga Campionatele Mondiale din Coreea Daegu Custer. O rusoaică a câștigat aur Maria Savinova, care a ajuns la linia de sosire cu jumătate de secundă mai repede.

Jocurile Olimpice din Londra

Victory Caster Seed

În același timp, în ajunul Olimpiadei, alergătorul din republica sud-africană a decis încă să nu ia nicio decizie impulsivă, mergând la Londra cu Mutola.

În cursa de calificare, a fost evident că Semen nu a dat tot ce a putut, depășind distanța de 800 de metri în mai mult de două minute. La cei șapte ani, a devenit a doua după americanca Alicia Montagno, care i-a permis lui Caster să intre în semifinale.

În semifinale, Semenya a ajuns la final deja pe primul loc, arătând un rezultat mai bun. Și-a îmbunătățit timpul de calificare cu aproape trei secunde.

În timpul startului decisiv, era evident că principala rivală a Semen, la fel ca acum un an în Coreea de Sud, ar fi rusoaica Maria Savinova. Lupta dintre sportivi a fost literalmente până la ultimii centimetri ai distanței. Drept urmare, rusoaica a fost din nou mai rapidă. Savinova a ajuns la final într-un minut 56,19 secunde, Semen a fost mai lent cu o secundă și patru sutimi. Târg suficient de mare pentru o astfel de distanță.

Cu toate acestea, după câțiva ani, rezultatele cursei au fost revizuite. În 2017, Savinova a fost lipsită de o medalie de aur din cauza încălcărilor regulilor antidoping. Toate rezultatele sportivului timp de trei ani au fost anulate. O medalie de aur a fost acordată unui alergător din Africa de Sud.

Repetați succesul

În 2016, Semenya a ajuns din nou la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în statutul unuia dintre favoriți. Principalele sale realizări din ultimii ani au fost victoriile la Jocurile Africane și la Campionatul African (aici a câștigat atât 800, cât și 1.500 de metri în cursă).

La Jocurile Olimpice din Brazilia, Semenya deja în calificare a reușit să „rămână” de două minute, devenind prima în cursa ei. În finală, africanul a ajuns pe primul loc, depășind distanța într-un minut 55,28 secunde, în fața rivalilor din Burundi și Kenya.

scandal

Caster Semen Biografie

Aproape imediat după final, a izbucnit un scandal, deoarece mulți experți au cerut să verifice sexul tuturor câștigătorilor din cauza trăsăturilor atipice ale aspectului lor pentru femei.

Îndoielile despre onestitatea câștigătorilor au fost exprimate nu numai de jurnaliști. De exemplu, alergatoarea poloneză Joanna Yuzhvik, care a terminat pe locul cinci în finală, a vorbit și despre necesitatea de a efectua o probă.

Se știa că Comitetul național din Africa de Sud a efectuat deja un astfel de audit. Cazul a fost cercetat de foarte mult timp, dar, în consecință, sportiva a fost încă recunoscută drept femeie.

Un motiv suplimentar al scandalului a fost vestea că doi dintre cei trei sportivi ai lor au intrat anterior într-o căsătorie între persoane de același sex și fete, organizând ceremonii tradiționale de nuntă.

Viața personală

Sărbătorie Caster nuntă

Nunta lui Caster Semenia a avut loc în 2015. S-a căsătorit cu un iubit pe nume Violet Rasseboy. Se știe că căsătoria a fost încheiată în cadrul ceremoniei tradiționale, care este prevăzută pentru heterosexuali. Relația a fost oficializată oficial în orașul Ga Dikgale.

Fotografii de la nunta lui Custer Semen au apărut imediat în multe publicații sportive mondiale. Se știe că aleasa eroinei articolului nostru este colega ei din echipa națională de atletism.

În special, detaliile căsătoriei erau cunoscute. Semenul s-a comportat ca un bărbat în tradițiile seminției sale, plătind o răscumpărare de 1.700 USD pentru Violet.

Fotografiile nunții lui Custer Semen au început să fie discutate în toată lumea. La un moment dat a fost cel mai scandalos cuplu îndrăgostit. Toată lumea a discutat că Caster la nunta a apărut în imaginea unui prinț oriental din basme, iar Violet a preferat o ținută albă clasică.

Examen medical

Runner Caster Seed

În 2009 a fost realizat un studiu privind sexul sportivului. Federația locală a fost determinată de rezultate sportive excepționale.

Potrivit jurnaliștilor australieni, Semen s-a dovedit a fi intersex. Acesta este numele unei persoane care s-a născut cu caracteristici sexuale care nu respectă definiția tipică a unui corp feminin sau masculin. Testiculele au fost găsite în corpul sportivului.

Una dintre dovezi că Semen nu era o femeie a fost absența înfățișării ei de trăsături tipice pentru sexul mai echitabil. Rezultatele testelor de gen au confirmat totuși dreptul alergătorilor de a efectua în rândul femeilor.

A devenit cunoscut faptul că trăsăturile corpului ei sunt niveluri prea mari de hormoni masculini.

În 2015, Curtea de Arbitraj pentru Sport a examinat recursul sportivului indian Duty Chand, care a necesitat o corecție medicală. Cu toate acestea, el a fost declarat ilegal.

critică

Seed Caster Caser

În lumea atletismului, mulți au fost nemulțumiți de aceste decizii tocmai prin faptul că a făcut spectacolele lui Semen. De exemplu, antrenorul echipei naționale moderne de pentathlon din Rusia, Svetlana Cherkasova, l-a numit pe alergător un alergător de o zi, a cărui stea s-a luminat rapid, la fel de repede a ieșit.

În mod separat, a subliniat că consideră că este trist faptul că Federația Internațională de Atletism i-a permis să vorbească. Sud-africanul, în opinia ei, poate fi numit doar mutant.