Biografia jucătorului de tenis german Alexander Zverev

Zverev Alexander Alexandrovich – un celebru jucător de tenis german. Este câștigătorul a zece turnee ATP, triumful tineretului Australian Open și membru permanent al echipei naționale germane. Luați în considerare biografia jucătorului de tenis german Alexander Zverev.

copilărie

Un tenismen german s-a născut pe 20 aprilie 1997 în faimosul oraș Hamburg. Alexandru are un frate mai mare Michael, care este și un jucător de tenis popular, dar a obținut mai puțin succes decât fratele său mai mic. Tatăl meu este un fost jucător de tenis profesionist care a jucat pentru URSS. La începutul anilor 90, familia s-a mutat în Germania. Fratele mai mare, ca și cel mai tânăr, joacă pentru echipa germană. De la o vârstă fragedă, băiatul a început să joace tenis.

Finalul sfertului

Cariera tineretului

Tipul a început să facă primii pași în tenisul profesional la vârsta de 16 ani, ajungând în partea finală a turneului de Grand Slam pentru tineret, care, din păcate, a pierdut. La începutul anului viitor, jucătoarea de tenis germană a avut mai mult succes, deoarece Alexander a reușit să câștige Openul de juniori din Australia, arătând un joc de excepție pe tot parcursul turneului.

Cariera în tenisul pentru adulți

Debutul în tenisul pentru adulți a avut loc în 2013, când un jucător de tenis german a jucat la turneul natal ATP din Hamburg. În vara anului viitor, Alexandru a câștigat primul titlu la nivelul adulților. Câteva săptămâni mai târziu, tipul a ajuns în faza semifinalelor la un turneu din orașul său natal.

În vara anului viitor, Alexandru a reușit să ajungă la ultima etapă a turneului de la München în dublu cu fratele său. Câteva luni mai târziu, Alexander a câștigat titlul la turneul de la Heilbronn, ceea ce i-a permis tânărului tenismen să debuteze în prima sută a clasamentului mondial. În același sezon, Alexander pentru prima dată în cariera sa a jucat în turneul de Grand Slam pentru adulți, ajungând în turul doi.

O lună mai târziu, tenismenul german a ajuns în semifinale la turneul de la Bostad. La sfârșitul sezonului, la cel de-al doilea turneu de Grand Slam din America, Alexander a reușit să depășească etapele de calificare ale turneului, cu toate acestea, a fost bătut deja în primul tur, pierzând în fața compatriotului său. Drept urmare, Alexander a terminat acel sezon pe linia 83 a ratingului.

Alexandru Zverev

În 2016, germanul a arătat rezultate nu mai puțin remarcabile. La primul turneu de Grand Slam din Australia, Alexander nu a depășit primul tur, din moment ce Andy Murray a fost în rândul rivalilor, care la acea vreme se afla pe locul doi în clasament. Cu toate acestea, deja luna viitoare, împreună cu fratele său, Alexandru a ajuns în finala la turneul de la Montpellier. În același turneu la un singur nivel, Alexandru a ajuns în semifinale.

Până la sfârșitul sezonului, tenismenul german a reușit să arate un joc matur, atingând runde semnificative în turnee, dar nu câștigând niciunul dintre ele. Drept urmare, Alexander a terminat acel sezon pe linia a 24-a din clasamentul mondial.

Fotografii cu Alexander Zverev sunt prezentate în articol.

Tenistă germană

Cele mai semnificative realizări au fost în 2017 și 2018. În 2017, germanul a reușit să ajungă la etapa a treia la Australia Open și la a patra rundă la Wimbledon. După ce a câștigat mai multe titluri suplimentare, Alexander a devenit unul dintre cei mai buni jucători de tenis din acel sezon, selectând pentru turneul final de la sfârșitul sezonului și ocupând cea mai înaltă linie a calificării din cariera sa – 4.

Deja în actualul sezon, jucătorul de tenis german a reușit să arate un joc decent câștigând turneul de lut de la Madrid. La turneele de Grand Slam, Alexander a reușit pentru prima dată în cariera sa să ajungă în sferturile de finală în competiții din Franța. În meciurile rămase din Grand Slam, Alexander a renunțat deja la etapele incipiente: la Australian Open și US OPEN, plecarea a fost în a treia rundă.

Conform rezultatelor din actualul sezon, Alexandru a reușit să intre în turneul final, ocupând locul cinci.

Victorie la turneu

Până în prezent, tenismenul german se află pe locul cinci în clasamentul mondial și 160 la dublu.

În lunga sa carieră, a câștigat de zece ori peste primii zece teniști. De două ori germanul a bătut legenda tenisului Roger Federer și Stan Wawrinka.

Premii și Realizări

În tenis, Alexander Zverev a obținut rezultate deosebite, indiferent de vârstă. În 2015, un tenismen german a primit premiul „Rookie al anului”, arătând un joc de calitate. Până în prezent, Alexander a câștigat zece titluri ATP. Cei mai mulți dintre ei au intrat greu, care este capacul unui jucător de tenis german.

La dublu, Alexandru a obținut mai puține rezultate, obținând un singur titlu. Alexandru a avut întotdeauna un frate în parteneri. În 2017, Zverevul a câștigat titlul la Montpellier. De cinci ori au ajuns în finală, dar de patru ori au pierdut turneul în faza finală.

Viața personală

Alexander Zverev nu are nicio relație serioasă, fiind în statutul unui burlac de invidiat. gratuit de la tenis, tipul petrece timpul în cercul oamenilor apropiați și al părinților. Într-un interviu, Alexandru declară că este mai mult german decât rus. Singurul idol din copilărie pentru un tânăr jucător de tenis este elvețianul Roger Federer, care astăzi se află pe locul trei în clasamentul mondial, în fața celui mai tânăr Zverev pe două linii. Hobby-ul preferat al tipului este vizionarea de filme și jocuri pe calculator.