Jupp Heynckes: biografie, viață personală, carieră în fotbal

Jupp Heynckes este un fotbalist și antrenor popular german. A jucat pe poziția de atacant, faimos pentru că a jucat în Mussengladbach Borussia și naționala. În calitate de mentor, a câștigat de două ori Champions League, campionatul și Cupa Germaniei. Și-a încheiat oficial cariera de antrenor în 2018.

Cariera de jocuri

Jupp Heynckes s-a născut în Mönchengladbach în 1945. A jucat în echipele de tineret „Grün-Weiss” și la Mönchengladbach „Borussia”. Numele său adevărat este Joseph Heynckes, dar toată lumea este cunoscută sub numele de Jupp.

Jupp Heynckes în echipa națională

A debutat ca adult în 1964. Chiar anul viitor, a început să joace în Bundesliga, ocupând imediat locul 13. În 1966, clubul său a arătat un rezultat semnificativ mai bun, terminând pe locul opt.

După acest sezon, Jupp Heynckes s-a mutat la Hannover 96 timp de trei ani. Cea mai mare realizare în acest club a fost locul al zecelea în Bundesliga, echipa jucând constant în Cupa Târgurilor, un analog al Cupei UEFA.

În 1970, Jupp Hainekes s-a întors la Borussia, vorbind în această echipă înainte de sfârșitul carierei sale profesionale.

Titlul de campion

În 1971, eroul articolului nostru, împreună cu Borussia, a câștigat campionatul german. Pentru club, acesta a fost al doilea titlu de acest fel la rând. Jucători de excepție din acea perioadă au jucat alături de el: Herbert Wimmer, Gunter Netzer, Borty Vogts, Allan Simonsen, Wolfgang Kleff.

Când Jupp Heynckes, a cărui biografie este prezentată în acest articol, a revenit în Borussia, a venit cea mai stelară perioadă din istoria sa. El a fost chiar poreclit Deceniul de Aur. Jucătorii „Borussiei” au început să fie chemați în mod regulat la echipa națională, inclusiv Heynckes.

Antrenorul Jupp Heynckes

După câștigarea campionatului, echipa a luat parte la Cupa Europei. În prima rundă, germanii au fost cu capul și umerii mai puternici decât irlandezii „Cork Hibernians”, învingându-l în deplasare cu 5-0, apoi învingându-l acasă (2: 1). Cu toate acestea, deja în a doua rundă a „Borussiei” a trebuit să-și oprească discursul. Echipa în deplasare a pierdut în fața Milanului „Inter” 2: 4, jocul de întoarcere s-a încheiat cu un egal fără gol.

În anul următor, echipa a câștigat medalii de bronz și a ajuns în finala Cupei UEFA. Cu toate acestea, nu au reușit să câștige trofeul. În confruntarea finală în două meciuri, „Borussia” s-a întâlnit cu „Liverpool” englezilor. Meciul din Anglia s-a încheiat cu o victorie alunecată de teren a gazdelor cu 3-0. În meciul de întoarcere, Jupp Heynckes, a cărui biografie o veți găsi în acest articol, a luat deja o dublă înainte de pauză, dar în a doua repriză fanii nu au văzut golurile. Eroul articolului nostru, împreună cu olandezul Jan Jering de la Twente, a devenit golgheterul turneului. Au marcat 12 goluri.

Decada de Aur

După aceea, clubul a cunoscut un anumit declin. În sezonul 1972/73, echipa a terminat pe locul cinci. Apoi a câștigat medalii de argint, simultan strălucind în Cupa UEFA. „Borussia” a început lupta din finala 1/32 într-o confruntare cu „Wacker” austriac. Germanii au pierdut cu 1: 2 în deplasare, dar în meciul de retur nu au lăsat austriecii nicio șansă, învingându-i cu 3-0.

Fotografie de Jupp Heynckes

În următoarea etapă, „Borussia” a trecut cu încredere pe „Lyon” francez (1: 0 și 5: 2), în finala 1/8, ea a măturat „Zaragoza” spaniol. Victorie la domiciliu la distanță 5: 0 și 4: 2. În sferturile de finală, „Banik” ceh a încercat să se confrunte cu Mehengladbakhs. „Borussia” a câștigat 1-0 la o petrecere, apoi acasă – 3: 1. În semifinale, rivalii au mers la „Köln”, care a fost bătut de două ori – 3: 1 și 1: 0.

În finala Cupei UEFA, echipa a trebuit să joace împotriva olandezului „Twente”. Primul meci din Germania s-a încheiat neașteptat într-o remiză fără gol. În Olanda, germanii au demonstrat în cele din urmă de ce sunt capabili. Deja în al doilea minut scorul a fost deschis de atacantul danez al lui „Borussia” Allan Simonsen. În minutul 9, Jupp Heynckes înscrie în poarta unui adversar. În a doua repriză, el a remizat un hat-three, după care scorul devine 0: 4. În final, olandezii reușesc să joace cel puțin o minge. Scopul este înregistrat de Epi Drost. Punctul în joc este Simonsen, care înscrie de la punctul penal din minutul 86. Rezultatul este 5: 1. Au fost o mulțime de goluri pentru Jupp Heinex în acest turneu, cu zece goluri a devenit golgheterul turneului.

Întoarce-te la Olympus

În 1975, Borussia a reușit din nou să câștige titlul de ligă. Mai mult, echipa câștigă cu un avantaj clar, în fața celui mai apropiat urmăritor, Berlin „Hertha”, cu 6 puncte. Fotbalistul Jupp Heynckes devine golgheterul Bundesliga cu 27 de goluri.

Jupp Heynckes în Bavaria

Având șansa de a juca în Cupa Campionilor Europeni, germanii obțin din nou „rivalii” austrieci ca rivali. După o remiză în meciul de acasă (1: 1) în deplasare, ei înving adversarii cu scorul de 6: 1. În turul doi, ei reușesc să-l învingă pe italianul Juventus, învingând cu 2-0 acasă și încheind meciul în deplasare 2-2.

În sferturile de finală, „Borussia” a fost Madridul „Real”. În meciul de acasă, germanii au avansat rapid cu 2-0, dar nu au putut ține un avantaj solid, partida s-a încheiat la egalitate. Două săptămâni mai târziu, la „Santiago Bernabeu” Hainkes a deschis scorul la jumătatea primei reprize, dar în a doua jumătate a întâlnirii Santillan a marcat golul de întoarcere, spaniolii au mers mai departe datorită numărului mare de goluri marcate în deplasare.

În 1976, echipa lui Jupp Gainkes (care și-a tradus adesea numele în rusă) a câștigat al doilea titlu de campionat la rând. De această dată, 4 puncte au reușit să treacă în fața „Hamburg”.

În Cupa Europei, „Borussia” a început cu o înfrângere a oaspeților de la „Austria” austriacă 0: 1. Ea a câștigat cu încredere 3-0 acasă, a trecut în turul doi. Acolo, rivalii s-au deplasat la „Torino” italian (o victorie în deplasare cu 2-1 și o remiză fără gol acasă). În sferturile de finală, „Borussia” a învins „Brugge” belgianul (2: 2 și 1: 0), iar în semifinale – „Dinamo” de la Kiev (0: 1 și 2: 0).

În finală, ca în urmă cu câțiva ani în Cupa UEFA, Mönchengladbach s-a întâlnit cu „Liverpool” englezilor. În prima repriză, scorul a fost deschis de englezul McDermott. La începutul celei de-a doua reprize a întâlnirii, Simonsen a marcat un gol în răspuns, dar după 12 minute, Smith a adus-o din nou pe „Liverpool”. Finalul s-a dovedit a fi încordat, Heynckes a avut câteva momente pentru notare, dar nu și-a putut da seama. În loc să egaleze scorul, „Borussia” la 82 de minute a primit un penalty în propriul gol, care a fost realizat de Phil Neil. Pentru a câștiga trofeul european a eșuat.

În 1977, Borussia a câștigat campionatul german pentru a cincea oară în istoria sa într-o luptă amară. Doar la final a reușit să ocolească Eintracht de la Braunschweig și Schalke 04 cu 1 punct.

În Cupa Europei, echipa trece cu încredere ungarul „Vashash” (3: 0, 1: 1), „Steaua Crvena” iugoslavă (3: 0, 5: 1), „Wacker” austriac (1: 3, 2: 0). În semifinale, se întâlnește din nou cu formidabilul „Liverpool” englez din acea vreme. Acasă, germanii câștigă cu 2-1, dar după o înfrângere zdrobitoare la Anfield Road 0-3 sunt eliminați din competiție.

Jucătorul de fotbal Jupp Heynckes

În ultimul sezon în „Borussia” Heynckes nu a putut ajuta echipa să câștige un alt titlu de campionat. Într-o luptă amară, ea a pierdut trofeul în fața „Köln”. Cel mai ofensiv este că echipele au avut puncte egale, toate au decis să întâlnească față în față. Dacă în Köln echipele s-au dispersat 1: 1, atunci în Mönchengladbach „Borussia” a suferit o înfrângere zdrobitoare 2: 5.

În 1979, fără Heynckes, clubul a câștigat Cupa UEFA. În total pentru „Borussia”, eroul articolului nostru a jucat 308 de meciuri, marcând 218 de goluri.

Cariera în echipa națională

În echipa națională a Germaniei, Heynckes și-a făcut debutul în 1967. Timp de nouă ani a fost unul dintre jucătorii din echipa principală a marii echipe a lui Helmut Shen. Împreună cu Sepp Mayer, Franz Beckenbauer, Gerd Muller, Netzer, Breitner a strălucit la cele mai mari turnee mondiale și europene.

În 1972, Heinkes a participat la Campionatul European din Belgia. Doar patru echipe au participat la turneul final, astfel că lupta a început imediat din faza semifinalelor. Germanii din rivali au primit gazdele turneului. Datorită două goluri ale lui Gerd Müller, germanii au câștigat cu 2: 1.

Victoria Jupp Heynckes

În finală, Heynckes a ieșit în formația de start, chinuind apărarea echipei sovietice timp de 90 de minute. Partida s-a încheiat cu o victorie majoră pentru echipa germană cu 3-0. Golurile au fost marcate de Mueller (de două ori) și Wimmer.

Campionatul Mondial

După acest triumf, germanii au mers la campionatul mondial în rangul unuia dintre favoriți, din moment ce au câștigat medalii de bronz la precedentul campionat mondial.

În faza grupelor, echipa națională germană a depășit cu încredere Chile cu un scor de 1: 0 și Australia (3: 0). În meciul pentru primul loc în grupă, echipa Heinckes a pierdut în lupta încăpățânată a RDG, ratând singurul gol din joc cu un sfert de oră înainte de finalul meciului.

Conform regulilor turneului respectiv, ambele echipe au trecut la runda a doua grupă. În primul meci, germanii i-au învins pe iugoslavi cu 3-0, apoi într-o întâlnire dificilă au învins suedezii (4: 2) și polonezii (1: 0). Obținând primul loc în grupă, echipa a trecut la finală.

În meciul decisiv cu olandezii, germanii au fost descurajați de un gol acordat deja în minutul doi de la punctul de penalizare. Dar secțiile lui Shen au ajuns repede la simțurile lor. La 25 de minute Paul Breitner scorul a fost egalat de la marcajul de la 11 metri, și chiar înainte de pauză, Gerd Müller a marcat al doilea gol. Acesta a fost al doilea titlu mondial din istoria echipei naționale germane.

Jupp Heynckes din Germania a petrecut 30 de meciuri pentru echipa națională și a marcat 14 goluri. Și-a încheiat performanța în echipa națională în 1976.

Cariera de antrenor

Jupp Heynckes a devenit antrenor la un an după finalizarea oficială a carierei sale sportive. Timp de opt ani, el a antrenat Borussia, înlocuindu-l pe Udo Lattek ca îndrumător. Până atunci, cei mai buni ani pentru acest club au trecut deja. Stelele cu care Borussia a câștigat un titlu de liga după altul dispar. Jucătorii care i-au înlocuit nu erau atât de talentați.

Cariera lui Jupp Heinckes

Dar Heynckes a reușit să creeze o echipă pregătită pentru luptă, care a câștigat de două ori medalii de bronz și a ajuns în finala cupei țării. La acea vreme, în Bundesliga în afara competiției se afla Munchen „Bavaria”.

În 1987, Heynckes a părăsit Borussia, primind o ofertă pentru a conduce acest club. Jupp Heynckes „Bayern” a devenit de două ori campionul Germaniei.

Cariera străină

În 1992, a decis să încerce mâna la Campionatul Spaniei. La început a ajuns în modestul atletism de la Bilbao, cu care nu a arătat niciun rezultat remarcabil în doi ani. S-a întors la Bundesliga din „Eintracht” din Frankfurt, țăranul mijlociu clasic al celui mai înalt eșalon al fotbalului german.

După aceea a ajuns în semifinalele Cupei UEFA cu „Tenerife” spaniolă, unde clubul modest a pierdut doar în fața „Schalke 04”, eliminând formidabilele „Lazio” și „Feyenoord” în timpul turneului.

În 1997, a fost invitat să lucreze la Real Madrid. Sub conducerea sa, echipa a câștigat Liga Campionilor în 1998. În finală, cu scorul de 1: 0 Torino „Juventus” a fost bătut, grație unui gol al lui Miyatovich, în mijlocul reprizei a doua.

După ce am obținut succesul în Europa, Heynckes cu „Real” nu a reușit să câștige medalii, fără să mai vorbim de lupta pentru titlul de ligă. Echipa a ocupat doar locul patru. Acest lucru a fost considerat ca un eșec, specialistul german s-a despărțit.

Declinul carierei

După aceasta, Hainkes a început să urmărească eșecul. Cu „Benfica” în campionatul Portugaliei, a reușit să câștige doar medalii de bronz. Apoi a antrenat Athletic de la Bilbao și Schalke de la Gelsenkirchen cu succes diferit.

În primăvara lui 2006, s-a întors în Borussia natală. Dar, cu el, echipa a arătat rezultate atât de dezgustătoare, încât Heinkes și-a dat demisia fără a lucra un an. La sfârșitul sezonului, a zburat din Bundesliga.

În 2009, după demitere Jurgen Klinsmann din Bavaria și-a luat locul. Conducerea a stabilit o sarcină specifică pentru el: câștigarea campionatului. Neîndeplinindu-l, „Bayern” a pierdut două puncte față de „Wolfsburg”. După aceea, a semnat un contract cu Leverkusen Bayer, cu care a devenit vice-campion al Bundesliga în 2011.

Curând a fost întors în Bavaria. Cu patru runde înainte de final, echipa din München și-a pierdut principalul rival în lupta pentru campionat, Dortmund Borussia, după care au pierdut aproape șansa de medalii de aur.

În finala Cupei Germaniei, „Bavaria” suferă o înfrângere zdrobitoare toate din aceeași „Borussia” 2: 5. În Liga Campionilor, Bayern joacă foarte tare. În finala 1/8, Basilea elvețian 7-0 învinge acasă, înainte de a pierde 0-1 pe drum. În sferturile de finală cu același scor 2: 0 învinge de două ori „olimpicul” din Marsilia.

În semifinale, Bayern Munchen schimbă victorii cu Real Madrid cu același scor 2: 1. Până la urmă, totul este decis într-o lovitură de pedeapsă la „Santiago Bernabeu”. Manuel Neuer face minuni, germanii câștigă 3: 1.

În finală, Bayern joacă cu Chelsea englezilor. O atenție enormă este remisă jocului, deoarece finala are loc la Munchen. La 83 de minute, Thomas Müller înscrie, dar britanicii reușesc să recupereze cu două minute înainte de fluierul final. În loviturile de departajare, ratează imediat spaniolul Mata, care joacă pentru Chelsea. „Bayern” înaintează, dar după lovituri exacte de Lama, Gomez, Neuer Olic și Schweinsteiger nu marchează două penalty-uri la rând, Chelsea câștigă Liga Campionilor. Echipa din Munchen din acel sezon nu a reușit să câștige un singur titlu.

Însă sezonul 2012/13 este remarcabil. Bayern câștigă la toate turneele la care a participat: la campionat, cupă și Supercopa germană. În finala Ligii Campionilor l-a învins pe Dortmund „Borussia” – 2: 1.

La începutul verii 2013, Heynckes anunță finalizarea carierei sale de antrenor. În decembrie, el a fost recunoscut drept cel mai bun antrenor al anului în lume.

În octombrie 2017, în mod neașteptat pentru mulți, eroul articolului nostru s-a întors în Bavaria, înlocuindu-l pe Carlo Ancelotti în postarea sa. Contractul, calculat până la sfârșitul sezonului, Heynkes a îndeplinit „excelent”, conducând echipa la următorul titlu de campioană. Cel mai apropiat urmăritor, „Schalke 04” a reușit să ajungă înainte cu 21 de puncte.