Biografia jucătoarei de tenis din Puerto Rico, Monica Puig

Monica Puig este o jucătoare de tenis populară din Puerto Rico. Este primul sportiv din această țară care a câștigat medalii de aur la Jocurile Olimpice. De două ori a devenit triumful turneelor ​​WTA.

Luați în considerare în detaliu biografia lui Monica Puig.

copilărie

Fata puertoricană s-a născut în orașul San Juan, la 27 septembrie 1993. În familia Puig, pe lângă o fiică, există un fiu. La o vârstă fragedă, fata a început să învețe tenis, onorându-și abilitățile dure.

carieră

Cariera fetei a început la mijlocul anului 2010, când Monica a debutat la turneul ITF. După 10 luni, fata a câștigat primul său titlu la vârsta de 17 ani. Două luni mai târziu, a reușit să se califice la turneul major WTA, debutând în tenisul pentru adulți. În anul următor, fata a câștigat mai multe titluri minore ITF, putând ajunge la prima sută a clasamentului mondial.

Monica Puig

La începutul sezonului următor, a avut loc o schimbare majoră în cariera profesională. Monica a ajuns în sferturile de finală la turneul Oeiras. Performanțele la turneu l-au ajutat pe tenismenul din Puerto Rico să-și facă debutul în prima sută a clasamentului. În vara acelui an, tânăra sportivă a fost selectată în tragerea la sorți a echipei „Roland Garros”, unde a reușit să treacă la etapa a treia. La sfârșitul anului, la tenisul american OPEN, americană, a fost învinsă în prima etapă a competiției. Drept urmare, Puig a terminat acel sezon pe a 55-a linie a ratingului.

Jucătoarea de tenis din Puerto Rico

Principalul succes în cariera unui tânăr tenismen a avut loc în 2016, în Brazilia. În toamnă, sportiva puertoricană, pentru prima dată în viața ei, a mers la Jocurile Olimpice pentru a apăra culorile echipei sale. În Brazilia, un tânăr tenismen aștepta un succes incredibil. Monica, care nu era nici măcar în primii zece clasament mondial, a câștigat turneul, aducându-și echipa cu medalii de aur. În meciul final, jucătoarea de tenis din Puerto Rico s-a opus germanei Angelica Kerber. La sfârșitul sezonului, o atletă din Puerto Rico a ocupat cea mai mare linie din rating – 32. Deja în următoarea convocare, Monica a căzut cu 25 de linii în jos, pentru că nu a putut proteja punctele din unele turnee.

În prezent, jucătoarea de tenis din Puerto Rico este pe locul 41.

Performanțe Grand Slam

Pe parcursul îndelungatei sale cariere, jucătoarea de tenis din sultry Puerto Rico nu se poate lăuda cu rezultate deosebite la turneele de Grand Slam. Odată ce sportivul a ajuns în a treia rundă la Roland Garros.

Premii și Realizări

În tenis, Monica Puig nu a obținut un număr mare de titluri. Până la vârsta de 25 de ani, tenismenul din Puerto Rico a câștigat doar două: în 2014 la turneul de lut din Strasbourg și la Jocurile Olimpice din 2016. Victoria de la Strasbourg i-a adus Monicai 250 de mii de dolari în premii. Tenismanul puertorican a pierdut de două ori în finală.

Fotografia cu Monica Puig după ce a câștigat Jocurile Olimpice de la Rio vorbește despre energia sportivei.

Victorie la Jocurile Olimpice

Monica a câștigat de șase ori la turneele din seria ITF, obținând un total de aproape 300 de mii de dolari.