Biografia jucătorului de tenis francez-canadian Eugenie Bouchard

Eugenie Bouchard – Popular francez-canadian jucător de tenis. cunoscut pentru a vorbi la turneele de Grand Slam. În special, în 2014 a intrat în semifinale de două ori (Australian Open, Rolan Garros) și o dată la finală (Wimbledon).

Articolul trece în revistă biografia lui Eugenie Bouchard.

copilărie

Fata s-a născut împreună cu sora ei pe 25 februarie 1994 în micul oraș Westmount. Pe lângă doi gemeni, familia a mai avut încă doi copii mai mari. Tatăl este un finanțator care era singurul câștigător de pâine din familie. Mama a făcut treburile casnice și a crescut copii.

Viața personală

Chiar înainte de a intra la școală, Eugenie a învățat să joace tenis. După prima competiție, era clar că fetița are un talent incredibil care trebuie dezvoltat. La vârsta de opt ani, ea a jucat în primele sale competiții. În anul următor, Eugénie a reușit să impresioneze pe toată lumea cu performanțele sale, învingând rivalii care erau cu câțiva ani mai mari în turneu.

După succese uimitoare, fata s-a mutat în Florida, unde a studiat la celebra Academie Lauderdale. Mentorul lui Buschar a fost celebrul antrenor Nick Saviano, care a lucrat cu mulți jucători de tenis celebri.

Șase ani mai târziu, Eugenie s-a mutat din nou la Montreal, unde a studiat la Centrul Național de Instruire.

Cariera tineretului

Debutul în tenis a avut loc în 2008 la versiunea ITF a turneului. Timp de trei ani de spectacole, tenismenul francez-canadian nu a putut câștiga titlurile. Primul succes a venit în 2011, când un tânăr sportiv a primit prima o invitație la echipa națională. În același an, Eugénie a câștigat două turnee ITF: la începutul lunii februarie, turneul la Bernie, iar la începutul lunii aprilie la Sibenik. Pentru două turnee câștigate, tenismenul a primit 35 de mii de dolari în premii.

Eugenie Bouchard fotografie

În vara acelui an, Eugenie Bouchard a primit o invitație la turneul din seria WTA. În primul tur, francezul-canadian a învins-o pe germana Alison Risk, dar în turul doi a fost învinsă și a zburat din clasament.

În anul următor, tânăra tenismenă a continuat să câștige turnee ITF. De-a lungul sezonului, Eugenie a câștigat patru titluri: de două ori la turneele de la Bostad și o dată la Toronto și Granby. Drept urmare, pentru cele patru trofee câștigate, fata a primit aproape o sută de mii de dolari în premii. Totuși, în același an, Eugénie, pentru prima dată în cariera sa, a simțit amărăciunea înfrângerii în finală. La un turneu de la Saguenay, o tânără tenismenă a fost învinsă de americanca Madison Keyes.

Cariera adultă

În 2013, Eugenie a decis să treacă la un nivel mai complex. S-a arătat la turneele din seria WTA. Sportiva a fost capabilă să atragă atenția, deoarece a arătat rezultate deosebite pentru vârsta sa. Jocul Charleston a adus victoria Samantha Stosur care se afla în primele zece clasamente. După turneu, Eugenie s-a aflat în prima sută a clasamentului mondial. La sfârșitul primăverii, tenismenul a ajuns în faza semifinalelor la meciurile de la Strasbourg, iar apoi, la turneul de Grand Slam din Franța, a trecut în turul doi. La Wimbledon, Eugenie a jucat până în etapa a treia, învingându-l pe celebrul tenisman sârb Anu Ivanovici.

Performanța turneului

2014 a fost un an de excepție în cariera jucătorului de tenis francez-canadian. La primul turneu de Grand Slam din Australia, Eugenie a ajuns în semifinale, pe care a reușit să îi surprindă pe mulți. După ce a jucat în Australia, fata a fost în primele douăzeci de clasament. La sfârșitul lunii mai, ea a câștigat primul și ultimul turneu WTA. În meciurile de Grand Slam din Franța, tânărul sportiv a ajuns și în semifinale. Și la Wimbledon a reușit să facă o stropă intrând în finală, unde a pierdut în fața cehului Petra Kvitova. Drept urmare, la sfârșitul sezonului, Eugenie a reușit să intre în top zece din clasamentul mondial, clasându-se pe locul șapte.

În anii următori, Bouchard nu a reușit să arate rezultate decente, coborând mai jos în clasament. Abia în 2016, tenista franco-canadiană a ajuns în cele două finale la turneele WTA, dar de două ori a pierdut în fața rivalilor cu aceeași putere.

Jucător de tenis francez-canadian

evaluare

Eugenie Bouchard în 2013 a reușit pentru prima dată în cariera sa să intre în prima sută a clasamentului, ocupând 32 de linii. În anul următor am ajuns în primii zece. În următorii doi ani, tânăra atletă a rămas în TOP 50, dar în 2017 ea practic a zburat din prima sută a clasamentului. Anul acesta, Eugénie se află în afara primei sute de rating, prezentând rezultate indistinite la turnee minore.

Performanțe Grand Slam

2014 a avut mai mult succes atunci când tenismenul franco-canadian a reușit să ajungă la două semifinale în Australia și Franța într-un singur an. La Wimbledon, Eugenie a ajuns la finală. În anii următori, tânărul sportiv nu a arătat rezultate atât de deosebite, pierzând în fața rivalilor slabi în primele etape.

Eugenie Bouchard a câștigat faimă după știrile postate pe Twitter. La unul dintre meciurile de fotbal american, fata l-a întâlnit pe un student John Gerke, pe care l-a certat la o întâlnire. Esența disputei a fost alegerea câștigătorului meciului. Ea a pierdut și, prin urmare, a trebuit să meargă să-l întâlnească. Ulterior, au apărut multe imagini comune cu Gerke și Bouchard. S-a vorbit chiar despre o nuntă. După un an de relații, uniunea s-a despărțit. Dragostea și separarea nu au afectat performanța în tenis. Eugenie Bouchard a arătat rezultate excelente.