Biografia jucătoarei de tenis australiene Samantha Stosur

Samantha Jane Stosur este o jucătoare de tenis celebră din Australia. Este cea mai intitulată jucătoare de tenis australiană. Câștigător al turneului de Grand Slam US OPEN doar în 2011. De asemenea, este finalistă la Grand Slam din 2010 doar în Franța. De-a lungul carierei, a câștigat 34 de titluri. Cei mai mulți dintre ei au căzut în dublu.

Luați în considerare biografia jucătoarei de tenis Samantha Stosur.

Tenis australian

copilărie

Viitoarea vedetă a tenisului australian s-a născut pe 30 martie 1984 în orașul Brisbane. Sportiva are rădăcini poloneze, de când bunicul ei s-a născut în Polonia. La vârsta de șase ani, fata și familia sa s-au mutat în Adelaide, de când casa ei din Brisbane a fost distrusă de o viitură severă. În Adelaide a început să joace tenis. Părinții au încercat tot posibilul să le ofere o fiică, de aceea au fost constant la serviciu. La rândul său, fata a încercat să dea tot ce este mai bun la antrenament. Samantha are un frate mai mare, care a atras-o pe fată la tenisul obișnuit.

Performanța turneului de Grand Slam

Primii pași în tenis

Samantha Stosur a jucat la primul turneu profesional la 14 ani. Pentru cel de-al treilea sezon de spectacole, tenismenul australian a reușit să câștige zece titluri la turneele ITF. Și deja la 16 ani a debutat în calificarea turneului de Grand Slam din Australia natală.

În 2002, debut la turneele WTA. Prima competiție a avut loc în Gold-Caste, unde australianul a pierdut înfruntat primul meci. Doar în sezonul următor, Samantha a câștigat pentru prima dată. De remarcat este faptul că prima victorie a venit în turneul de Grand Slam din Australia, unde fata a ajuns la etapa a treia a competiției. După turneu, sportivul a intrat în clasamentul TOP-200.

Cariera în tenisul pentru adulți

După succesul la turneul de Grand Slam din Australia, Samantha a început să îmbunătățească constant calitatea spectacolelor sale. Astfel, în sezonul următor, australianul a ajuns în semifinale la turneul din aceeași Gold Coast. După ce a ajuns în faza sferturilor la turneul de la Acapulco. Și pe Indian Wells, un jucător de tenis australian a ajuns la a patra rundă a competiției. Drept urmare, la sfârșitul sezonului, sportivul se afla în prima sută a clasamentului mondial.

Samantha Stosur

Deja în sezonul următor, la turneul de Grand Slam din SUA, Samantha a reușit să câștige primul titlu de dublu. Însoțitoare a fost Lisa Raymond.

Iar în 2006, datorită victoriei în turneul de Grand Slam din Franța și a finalei din Australia, tenismenul a luat prima linie din clasamentul mondial de duble. În același an, la turneul de Grand Slam din Australia, Samantha a ajuns la a patra rundă.

În următoarele sezoane, tenismenul australian a început o recesiune în jocul asociat bolii Lyme. Totuși, acest lucru nu l-a oprit pe Samantha se află în prima sută a clasamentului mondial. Doi ani mai târziu, la Wimbledon, australianul obține o victorie în turneu în dublu.

Victorie la US OPEN

Numai în 2009, Samantha ajunge la a treia rundă de la Wimbledon. Tenismanul australian nu a obținut prea mult succes singur, preferând tenisul în pereche. Următorii doi ani pot fi numiți vârful unei cariere. În primul rând, în turneul autohton de Grand Slam din Australia, în 2010, sportivul a ajuns în a patra rundă a competiției, iar în turneul de Grand Slam din Franța, până la finala.

Acest lucru i-a permis tenismenului australian să câștige cu încredere o poziție în top 10 în clasamentul mondial. Și deja în sezonul următor, ea a ajuns prima oară în faza finală la Wimbledon în dublu. După ce, singură, Samantha a câștigat primul și ultimul turneu de Grand Slam din cariera sa.

La turneul de Grand Slam din SUA, o tenismenă australiană a învins actuala primă rachetă a lumii – americanca Serena Williams în finală. Până la sfârșitul sezonului, Samantha a reușit să ocupe locul patru în clasamentul mondial – cea mai înaltă poziție la simplu. De asemenea, jucătoarea de tenis australiană a debutat la turneul final la simplu. Cu toate acestea, ea nu a reușit să câștige acel turneu. Australianul a ajuns doar în semifinale, unde a pierdut în fața cehului Petra Kvitova în trei seturi.

După un 2011 de succes, cariera unui jucător de tenis a început să scadă. În următorii șapte ani, Samantha nu a reușit să arate nimic remarcabil, rămânând abia în turul trei la Wimbledon în 2013.

De asemenea, 2018 nu poate fi inclus în activele jucătorului de tenis australian. De exemplu, la un turneu din New Haven, un australian s-a întâlnit cu Arina Sobolenko. Samantha Stosur a pierdut acel meci. S-a predat aproape fără luptă, câștigând cinci partide în două seturi.

Victorie la turneu

Performanța turneului

Pe parcursul îndelungatei sale cariere, tenismenul australian a câștigat 32 de titluri WTA, a câștigat de șase ori în turneele de Grand Slam și a câștigat de două ori în turneul final. Majoritatea victoriilor au venit în dublu și au mixat. Samantha a câștigat doar nouă titluri la simplu.

evaluare

În 2006, Samantha Stosur a reușit să se ridice la prima linie a clasamentului mondial la dublu. Cât despre cei singuri, atunci în 2011 australianul a cucerit locul patru, datorită victoriei în turneul de Grand Slam din Statele Unite. În acest moment, tenismenul australian se află pe 72 de poziții în clasamentul mondial.