Biografia jucătoarei de tenis croate Donna Vekic

Donna Vekic este o jucătoare de tenis popular croată. A câștigat de două ori la turneele WTA și de cinci ori în turneele ITF. Este o fată a celebrului tenismen elvețian Stan Wawrinka.

Articolul descrie biografia jucătoarei de tenis croate Donna Vekic.

copilărie

Donna s-a născut în gloriosul oraș Osijek pe 28 iunie 1996. Donna este copilul cel mai mare din familie. Tatăl este un fotbalist profesionist în trecut, care joacă ca portar. Mama este fostă atletă. La o vârstă fragedă, părinții le-au dat fiicei lor tenis. Fata era angajată în academia britanică de tenis.

Tenistă croată

carieră

La vârsta de 15 ani, fata și-a început cariera profesională de jucătoare de tenis. Deja în vara lui 2011, Donna a câștigat primul titlu din cariera profesională la turneul ITF de la Chișik, învingând-o pe Boyana Bobusic în trei seturi în finală. În iarna anului viitor, tânăra jucătoare de tenis a debutat în echipa națională a țării sale, jucând un meci în Cupa Confederației. În toamna aceluiași an, tenismenul în vârstă de 16 ani a ajuns la prima finală a turneului WTA, care a avut loc la Tașkent. În finală, Donna Vekic a pierdut în fața Romaniei Irina Run în două seturi.

Debutul la turneele de Grand Slam a avut loc în 2013. La celebrul turneu Australia Open, care are loc la începutul sezonului, jucătoarea de tenis croată a reușit să treacă în turul doi. Acest lucru a permis sportivului să debuteze în prima sută a clasamentului mondial. Trei luni mai târziu, croata a câștigat al doilea titlu ITF la Bangalore. După două luni, Donna a ajuns în finala la turneul WTA de la Birmingham, dar a fost din nou învinsă.

Fotografie Donna Vekic

Primul succes semnificativ a venit în 2014, când jucătorul de tenis croat a câștigat primul turneu WTA. În finala turneului, croatul a fost opus de slovacul Dominic Tsibulkova, care la acea vreme se afla în top 10 al clasamentului mondial. Într-o luptă amară, jucătoarea de tenis croată și-a sărbătorit victoria, după ce a depășit-o pe slovacă în trei seturi.

În primăvara anului 2015, jucătoarea de tenis croată a ajuns prima oară la turul al treilea la celebrul turneu de Grand Slam Roland Garros, care are loc în Franța. În luna octombrie a aceluiași an, tânărul sportiv a ajuns în finala turneului de la Tașkent, dar a pierdut din nou, tot în două jocuri. În anul următor, ea a reușit să câștige un singur turneu ITF minor pentru întregul sezon.

În 2017, Donna a reușit să câștige al doilea turneu WTA. În finala turneului de la Nottingham, tânăra sportivă a fost opusă de o britanică experimentată Johanna Conta. Lupta a durat trei seturi. Primul set i-a fost lăsat jucătorului de tenis britanic, însă, la tie-break-ul setului doi, Donna a reușit să transforme jocul în direcția ei și să câștige întâlnirea. Victoria din acel turneu i-a permis jucătorului de tenis croat să debuteze în TOP 50 al clasamentului mondial. La sfârșitul sezonului, tânărul sportiv a ajuns în turul al treilea la turneul de Grand Slam US OPEN.

Performanță la US OPEN

În actualul sezon de joc, jucătorul de tenis croat nu a câștigat un singur titlu, dar a reușit să ajungă pentru a patra rundă pentru prima dată în turneele de Grand Slam. Astăzi, Donna se află pe a 35-a linie a clasamentului mondial.

Realizări și recompense

În timpul scurtei sale cariere în tenis, Donna Vekic a ajuns în finala turneelor ​​WTA de șase ori, dar a câștigat doar de două ori. De asemenea, ea a câștigat cinci turnee ale versiunii ITF, ajungând în finală de 12 ori.