Biografia jucătoarei de tenis franceze Kristina Mladenovich

Kristina Mladenovich este o jucătoare de tenis franceză renumită. De două ori câștigător al turneelor ​​de Grand Slam în duble și o dată în duble mixte. A câștigat 18 WTA duble și unul singur.

Luați în considerare biografia jucătorului de tenis francez.

copilărie

Fata s-a născut în gloriosul oraș Saint-Paul-sur-Mer, 14 mai 1993. Prin naționalitate, este un sârb, totuși și-a petrecut toată viața în Franța. Fata a crescut într-o familie sportivă. Tatăl este un fost jucător de handbal profesionist. Mama este o fostă jucătoare profesionistă de volei. De la naștere, era evident că fata își va conecta viitorul cu sportul. Christina are un frate mai mic, care a mers și la sport, și anume la fotbal. La șapte ani, fetei i s-a dat tenis.

Kristina Mladenovici

carieră

Tânăra sportivă a început să facă primii ei pași în tenis în 2008, jucând la turneul de Grand Slam în dublu. La începutul anului viitor, tenismenul francez a debutat singur, jucând la turneul de Grand Slam din Australia. Cu toate acestea, în primul tur a fost învinsă. Trei luni mai târziu, la categoria duble, a câștigat primul titlu câștigând turneul ITF din Foggia. La turneul de Grand Slam din Franța, un tânăr sportiv a jucat în remiza principală, dar din nou a fost învins în primul tur.

În 2012, s-a conturat primul succes în cariera unui tânăr tenismen. La sfârșitul verii, franceza a câștigat primul titlu WTA, ceea ce i-a permis să intre în prima sută a clasamentului mondial.

Performanță la Wimbledon

În sezoanele următoare, tânărul sportiv a arătat rezultate stabile, dar nu a reușit să câștige titlurile la simplu.

În 2017, a venit apogeul carierei de tenismen francez. La începutul lunii martie, Kristina a ajuns în finala la turneul de la Acapulco, pierzând în fața ucrainenei Lesya Tsurenko. O săptămână mai târziu, la un turneu din Indiana Wells, franceza a ajuns în semifinale. O lună mai târziu, la un turneu murdar, Christina a ajuns în etapa finală a turneului din Stuttgart. Un succes similar a fost așteptat la competiția de la Madrid, unde Christina a pierdut în finala românului Simone Halep. La turneul de Grand Slam din Franța, franceza a reușit să ajungă în sferturile de finală ale bătăliei. Drept urmare, la sfârșitul sezonului, Kristina a luat cea mai mare linie de rating din cariera sa – 11.

2018 nu a fost cel mai bun an pentru un sportiv, deoarece tenismenul nu a arătat nimic deosebit singur. Christina a pierdut majoritatea turneelor ​​din prima rundă. Doar la Wimbledon, sportivul a reușit să ajungă în turul trei.

Până în prezent, tenismenul francez este pe locul 42 în clasamentul mondial de simplu.

Performanțe Grand Slam

Pentru cea mai mare parte a carierei sale, Christine s-a concentrat exclusiv pe duble. De cinci ori tânărul tenisman a ajuns în finala luptelor de la Grand Slam, dar numai de două ori a putut câștiga. În 2016, alături de compatriotul Caroline Garcia, Cristina a câștigat turneul de lut în Franța, învingându-l în finală pe celebrul cuplu rus Vesnina – Makarova.

Doi ani mai târziu, la un turneu greu din Australia, tenismenul francez a câștigat cel de-al doilea titlu, învingând același cuplu rus. Cu toate acestea, în însoțitori a fost deja ungurul Timea Babos, care a fost recent rivalul principal în toate competițiile.

Fotografii cu Kristina Mladenovici sunt prezentate în articol.

Spectacol la Roland Garros

De trei ori, Christina a fost învinsă în finală: în 2014 la Wimbledon, în 2016 și 2018 la US OPEN.

evaluare

Kristina Mladenovich în 2017 a obținut singură cea mai mare calificare, ocupând locul 11. În clasamentul de duble, franceza a ocupat locul doi în 2016.

Premii și Realizări

Pe parcursul îndelungatei sale cariere în tenis, Kristina Mladenovici a reușit să câștige 19 titluri în turneele pentru adulți. Singurul trofeu s-a întâmplat în februarie 2017, când franceza a câștigat finala împotriva Kazahiei Yulia Putintseva la turneul de la Sankt Petersburg. De asemenea, sportivul a pierdut de șapte ori în finala celor singuri.

Restul de 18 titluri pe care Christina le-a câștigat la dublu. Cei mai buni parteneri pentru Christina au fost maghiarul Timea Babos și compatriotul Caroline Garcia. Cinci titluri au fost câștigate cu maghiara, inclusiv Australian Open în 2018. Cu Carolyn Garcia, Christina a câștigat un titlu mai puțin (patru).

Viața personală

Jucătoarea de tenis franceză este una dintre cele mai atractive jucătoare de tenis. Datorită înălțimii sale de 184 cm, Christina are date despre model. După încheierea carierei sale profesionale, franceza poate merge cu calm în industria cinematografică.

Pe terenurile de tenis, sportivul încearcă întotdeauna să pară elegant, îmbrăcând cele mai atractive ținute.

Idolul ei din film este celebra actriță Julia Roberts. Pe lângă franceză, Cristina vorbește engleză, italiană și sârbă. De asemenea, el înțelege bine limba rusă, dar nu este fluent în ea.

La începutul carierei sale, franceza era singură, a încercat să se concentreze exclusiv pe realizările sportive.

Anul trecut, în mass-media au existat zvonuri conform cărora o franceză s-a întâlnit cu celebrul tenismen austriac Dominic Tim. Nici măcar nu trecuseră câteva săptămâni, așa cum au fost confirmate. Kristina Mladenovich și Dominic Tim au început să încarce fotografii comune pe Instagram, confirmând astfel seriozitatea relației lor.

Într-un interviu, franceza neagă cu atenție că relațiile afectează performanța atletică. Potrivit Christinei, întâlnirile cu austriacul au început cu mult înainte ca statisticile să înceapă să se deterioreze.

Datorită programului de călătorie diferit, sportivii practic nu se intersectează. Iar cuplul nu va sacrifica o carieră de dragul unei relații. Numai ocazional se întâlnesc și petrec timp împreună, până la turneele următoare.