Thomas Muller: biografie și cariera unui bavarian pozitiv

Thomas Muller este un celebru fotbalist german care a jucat pentru Bayern toată viața și, desigur, pentru echipa națională germană. Este un câștigător de șapte ori al Bundesliga, precum și titularul multor alte premii importante.

Primii ani

Thomas Müller s-a născut în orașul Weilheim, situat în sudul Germaniei. El, ca mulți alți băieți germani, era interesat de fotbal încă din copilărie. Mai mult decât atât, micul Thomas a arătat performanță și abilitate uimitoare.

Desigur, părinții lui l-au trimis la o școală sportivă la clubul semi-profesionist Pel. Thomas avea atunci doar 4 ani. Acolo și-a dezvoltat talentul înnăscut și a învățat să joace ca echipă.

Până în 2000, tânărul Müller a jucat în FC Pel. El a fost numit cel mai promițător jucător al acelei generații. A atras repede atenția cercetașilor din Munchen. Băiatul a fost invitat să își continue studiile la Bavaria. Thomas, fiind un pasionat al acestei echipe, nu a ezitat nicio secundă.

thomas de femeie

Începutul unei cariere în Bavaria

Deja la mijlocul anilor 2000, tânărul Muller a început să joace pentru dublu. Thomas a devenit un adevărat lider, iar rezultatele au arătat excelente. Nu este surprinzător faptul că până la sfârșitul sezonului a câștigat titlul național în rândul echipelor de tineret.

Felix Magath, care a antrenat echipa principală la acea vreme, a decis că talentul tânărului fotbalist Thomas Muller nu trebuie pierdut în dublă. El a fost cel care l-a transferat în rezerva Bavaria.

Multă vreme nu a stat acolo – Thomas a devenit în scurt timp parte din personalul principal. Primul său meci a avut loc în 2007, pe 15 august. A fost un meci împotriva Hamburgului din Bundesliga. Apoi, Thomas a fost eliberat ca înlocuitor în minutul 80.

În acel sezon a mai avut câteva meciuri. El a mers mereu la înlocuire, în total Thomas Müller a jucat 27 de minute.

Iar debutul în Liga Campionilor a avut loc pe 10 martie. Bayern a jucat apoi împotriva lui Sporting. El a ieșit în minutul 72, în locul lui Schweinsteiger. Iar în ultimul minut 90, a marcat primul său gol în competiția europeană. Apoi, apropo, Bayern a câștigat cu scorul de 7: 1.

jucător de fotbal thomas muller Bavaria

Ani următori

Jucătorul de fotbal Thomas Muller s-a înrădăcinat în formația de start în sezonul 2009/10. A jucat un rol crucial în atac. A început să înscrie primele sale goluri încă din septembrie. După ce s-a arătat perfect toamna și iarna, atacantul a prelungit contractul cu Bayern Munchen până în 2014.

Cea mai bună zi pentru el a fost prima din mai – apoi Thomas și-a făcut primul hat-trick, asigurând victoria aceleiași echipe în meciul cu Bochum 3-1. Desigur, în Liga Campionilor, atacatorul cu astfel de indicatori și-a petrecut toate meciurile (erau 12) la bază.

La sfârșitul acelui sezon, Thomas Muller a fost inclus pe lista celor 23 de jucători care au participat la Cupa Mondială din Africa de Sud.

Un an după altul, performanța atacantului a fost din ce în ce mai bună. El a deschis contul din primele minute în cele mai importante meciuri, a dat asistență, a lovit un penalty. Ceea ce este important – locul său în compoziția și poziția pe teren nu s-a schimbat odată cu apariția altor antrenori.

Poate cel mai marcant meci a fost finala Ligii Campionilor împotriva lui Borussia. Apoi, fotbalistul Thomas Muller a petrecut 90 de minute pe teren și a devenit pentru prima dată câștigătorul celui mai prestigios turneu european.

Thomas Muller la Campionatele Mondiale

onoruri

Thomas Müller, fotbalist din Bayern, a acumulat multe trofee și realizări în cei 29 de ani.

Printre premiile personale se numără:

• Cupa de aur 2010 Boot Boot.
  • Trofeu Bravo.
  • Premiul pentru cel mai bun jucător tânăr al Cupei Mondiale 2010.
  • Premiul sportului bavarez.
  • Premiul Rookie of the Year în 2010
  • Includerea în echipa ESM a anului 2012/13.
  • Titlul de cel mai bun marcator al Cupei Germaniei din 2014.
  • „Balon de argint” și „Cizmă de argint” pentru Cupa Mondială 2014.
  • Locați în echipa simbolică a Cupei Mondiale 2014 conform FIFA.
  • Frunza de dafin argintiu.

Și nu este nici măcar jumătate. Thomas de șapte ori devine campionul Germaniei, de patru ori a câștigat Cupa Germaniei, în cinci sezoane a câștigat Super Bowl al țării. În total, în timpul carierei sale la Bavaria, a primit 19 trofee de club. Și încă patru naționale – o victorie la Campionatul Mondial și trei bronzuri (două la turneul european și una la Cupa Mondială din 2010).

Viața personală

Acest subiect merită completat povestea celebrului jucător de fotbal. Thomas Muller și soția sa (un model pe nume Lisa) sunt arătați în fotografia de mai jos. Cuplul lor s-a format cu mult timp în urmă, în 2007, și s-au căsătorit când amândoi aveau puțin peste 20 de ani.

Thomas Muller și soția sa

Împreună, tinerii apar adesea la diverse evenimente, acordă interviuri comune. De asemenea, au un hobby binecunoscut – sportul ecvestru. Apropo, Thomas s-a interesat de el tocmai datorită Lisa.

Dar mai are un hobby. Acesta este golf. Mueller adoră să-l joace atât de mult, încât a participat chiar la turneul Eichenride, unde au fost atât amatori, cât și profesioniști. Toată lumea răspunde cu admirație despre jocul unui jucător de fotbal. Iar golful Maximilian Kieffer a spus că atacantul are tehnica ca un profesionist.