Valery Gazzayev: biografie, viață personală, familie și copii, carieră, fotografie

Valery Gazzayev este un celebru jucător și antrenor de fotbal intern. A jucat ca un atacant. În prezent este adjunct al Dumei de Stat. A jucat în lotul național. Are titlul de maestru al sporturilor de clasă internațională și antrenor de onoare al Rusiei. Are un record câștigând cele mai multe medalii și cupe ca antrenor în Campionatul Rus. A devenit primul antrenor intern la care s-a prezentat Cupa Europei. În 2005, împreună cu CSKA a devenit câștigătorul Cupei UEFA.

Biografie sportivă

Jucător de fotbal Valery Gazzayev

Valery Gazzayev s-a născut în 1954 în Ordzhonikidze. Un elev al școlii de fotbal al localului „Spartak”. El consideră antrenorul copiilor Musa Tsalikov drept primul său mentor.

A debutat în echipa profesională ca parte a lui Spartak de la Ordzhonikidze în 1970. Timp de trei sezoane, Valery Gazzaev a organizat 53 de meciuri, în care a marcat 9 goluri. Apoi, timp de un an a mers la Rostov SKA, dar nu s-a putut dovedi acolo, marcând un gol în 12 întâlniri.

În 1975, s-a întors la Ordzhonikidze, jucând un sezon genial. Cu 14 goluri în 33 de meciuri, a devenit unul dintre cei mai buni marcatori ai echipei. Cluburile mari i-au atras atenția. Deci, Valery Gazzayev în tinerețe s-a dovedit a fi în Lokomotiv-ul metropolitan. Echipa de atunci a jucat în Campionatul Ligii Majore din URSS.

În sezonul de debut, ca parte a „căii ferate” Gazzaev cu echipa sa a putut ocupa locul opt. Cel mai bun rezultat a fost obținut în 1977, când echipa a devenit a șasea, iar anul următor aproape că și-a pierdut locul în divizia de elită a campionatului sovietic. „Locomotiva” a eșuat sezonul, ocupând penultimul loc. Echipa a trecut la doar un punct în spatele lui Dnipro, care a zburat în Liga I.

După acest sezon, fotbalistul Valery Gazzaev s-a mutat la Dinamo Moscova. În total, „calea ferată” a petrecut 72 de meciuri, în care a marcat 14 goluri.

„Albastru și alb”

Gazzaev a obținut cel mai mare succes în cariera sa sportivă în acest club. Echipa a luptat pentru cele mai înalte locuri, în primul sezon al eroului articolului nostru din tabăra dinamoviștilor „albastru și alb” a devenit a cincea, câștigând un bilet la Cupa UEFA.

În competițiile europene, Gazzaev a debutat în confruntarea cu belgianul Lokeren, pe care nu a reușit să-l depășească. După o remiză de 1-1 în Belgia, muscovenii au pierdut cu 0-1 pe terenul lor.

Sezonul următor în campionat a fost un eșec. După ce a pierdut patru puncte din cauza depășirii limitei de remize, Dynamo a terminat pe locul 14 la doar două puncte de zona retrogradării. În 1981, echipa s-a schimbat, aproape până la sfârșitul sezonului, a luptat pentru medalii, dar în final a ocupat locul patru, obținând din nou un bilet pentru competiția europeană. Dar în Cupa UEFA, „albastru și alb” au ieșit din nou în primul tur, pierzând în fața „Slask” polonez (2: 2, 0: 1).

Dinamica din 1982 nu mai poate aduce victoria în activele lor – doar locul 11 ​​în campionatul național. În 24 de meciuri, echipa a suferit 16 înfrângeri, doar Alma-Ata Kairat, care a mers în Liga I, a avut mai multe.

În 1983, „albastrul și albul” au forțat din nou să lupte pentru supraviețuire. Dacă nu ar fi pentru Chișinău „Nistru” și „Torpedo” de la Kutaisi, care erau de departe cei mai slabi dintre toți din Liga Majoră, Dynamo nu ar putea păstra permisul de ședere în elita fotbalului intern.

Dar muscovenii au primit un bilet la Cupa Câștigătorilor Cupei. De această dată prima rundă a fost depășită cu succes eliminând „Hajduk” iugoslav (1: 0 și 5: 2). În turul doi, rivalii au primit echipa Hamrun Spartans de la Malta. Sportivii sovietici erau mai puternici decât această echipă – 5: 0, 1: 0,

În sferturile de finală, Dynamo a jucat împotriva echipei grecești „Larisa”. Primul meci în deplasare s-a încheiat într-o remiză fără gol, iar la Moscova, echipa lui Valery Gazzayev, a cărei biografie este prezentată în acest articol, a reușit să câștige 1-0.

Povestea echipei s-a încheiat în semifinale. Deja în primul meci împotriva dinamicii austriece „Rapid” a pierdut 1: 3. În a doua etapă de la Moscova au fost șanse să vă recupereze, dar la final meciul s-a încheiat la egalitate 1: 1.

În sezonul 1984 din campionatul țării, „Dinamo” nu s-a mai putut transforma într-un atu. Literal înainte de ultima rundă, s-a luptat o luptă cu „Pakhtakor” a lui Tașkent pentru menținerea unui permis de ședere în elită, drept urmare, muscovenii au mai avut un punct. În 1985, Liga Majoră s-a extins la 18 echipe. „Dinamo” a fost din nou nevoit să lupte pentru supraviețuire, doar printr-un miracol, evitând meciurile din cap pentru dreptul de a juca în divizia de elită. În total, eroul articolului nostru a petrecut 197 de meciuri pentru clubul din Capitală, în care a marcat 70 de goluri.

Valery Gazzayev a petrecut sezonul următor la Dynamo Tbilisi, alături de care a ocupat locul 5 în Premier League, câștigând un bilet la Cupa UEFA. Atacantul nu a reușit niciodată să câștige poziția în echipa principală, a jucat 14 meciuri și a marcat 5 goluri.

În echipa națională

În momentul trecerii de la Lokomotiv la Dynamo la Gazzaev, mentorii echipei naționale au atras atenția. În 1978, a fost invitat la echipă de Nikita Simonyan. Gazzaev a debutat pe 27 iulie într-un meci amical împotriva clubului norvegian Moss. După ce a înlocuit în pauză în locul lui Chesnokov, eroul articolului nostru a marcat deja un gol cu ​​59 de minute, marcând pe tabela de marcaj 0: 5. Drept urmare, acel joc s-a încheiat cu 2: 7 în favoarea jucătorilor sovietici.

În noiembrie, într-un meci cu Japonia, Gazzaev a apărut pentru prima dată pe teren în formația de start. La sfârșitul primei reprize, a marcat de două ori, crescând avantajul jucătorilor de fotbal sovietici la 4: 0. La 75 de minute, a cedat terenul lui Oleg Blokhin, iar meciul s-a încheiat cu 4: 1 pe tabela de marcaj.

Trei zile mai târziu, într-un al doilea meci cu japonezii, Gazzaev a deschis scorul în minutul 7. Echipa națională a URSS a câștigat cu 3-0.

Data viitoare a excelat în echipa națională, a avut noroc în februarie 1979, într-un meci amical împotriva celei de-a doua echipe naționale a Italiei. Gazzaev în timpul pauzei a înlocuit Shengelia, a marcat un gol în minutul 75, stabilind scorul final 3: 1 în favoarea echipei URSS.

În 1980, echipa a fost înlocuită cu un antrenor. Beskov a luat locul lui Simonyan. El l-a chemat pe Gazzaev la un meci amical împotriva Danemarcei, în care eroul articolului nostru a marcat un gol în minutul 76, ca urmare a unei victorii cu 2-0.

Participarea la Jocurile Olimpice

În 1980, Gazzaev a participat la o echipă națională la turneul olimpic. A fost debutul său în meciurile oficiale pentru echipa națională.

Eroul articolului nostru a intrat pe teren în formația de start în meciul cu Venezuela. Acțiuni eficiente, el nu a fost marcat, dar echipa a câștigat cu 4-0. El a petrecut întregul meci cu Zambia (3: 1), iar în meciul cu Cuba (8: 0) a fost înlocuit în timpul pauzei.

Până în sferturile de finală împotriva Kuweitului, Gazzaev își pierduse deja locul la bază. Abia în minutul 80 am intrat pe teren în locul lui Gavrilov. Echipa sovietică a câștigat cu 2-1. Însă meciul din semifinală cu echipa GDR a fost jucat pe deplin, dar din nou nu a putut marca. Singurul gol din acel joc a fost înregistrat de German Netz.

Echipa sovietică a mers să joace meciul pentru locul trei cu iugoslavi. Gazzaev, care a apărut în formația de start, după ce prima repriză a fost înlocuită de Khoren Hovhannisyan. Tocmai Oganesyan a deschis scorul la 67 de minute, iar Andreev a dublat conducerea. Așa că Gazzaev a câștigat medaliile de bronz ale Olimpiadei.

Cariera de antrenor

Foto de Valery Gazzayev

După ce și-a încheiat cariera sportivă, Valery Gazzayev, a cărui fotografie este prezentată mai sus, în 1981, a urmat studiile. A absolvit absența la Institutul de Drept, iar în 1989 Școala Superioară de Formatori.

La început, a lucrat cu tineretul la Dynamo Moscova. În 1989 a debutat ca antrenor principal în Spartak Vladikavkaz. Chiar anul viitor, el a câștigat dreptul de a juca cu el în Premier League.

Adevărat, deja în 1991 a revenit la Dynamo, alături de care a câștigat bronzul campionatului rus. „Albastru și alb” obține un bilet la Cupa UEFA. Debutul în Europa este un eșec pentru Valery Georgievich Gazzayev. În primul meci, echipa sa este învinsă de „Eintracht” germană pe terenul său cu scorul de 0: 6. Scrie imediat o scrisoare de demisie.

Condusă de Alanya

Trainer Valery Gazzaev

A fost nevoie de Gazzaev ceva timp pentru a se reface psihologic. După aceea, a acceptat invitația de a deveni antrenorul Vladikavkaz „Alania”.

În 1995, clubul său a reușit un sezon grozav în 30 de partide, 22 de victorii și medalii de aur ale campionatului rus. Echipa are dreptul să joace în Liga Campionilor. Atunci Valery Georgievich Gazzayev așteaptă din nou o lovitură serioasă.

În etapa de calificare, „Alania” pierde în fața „Rangers” scoțianilor 1: 3. Fanii speră că echipa își va recăpăta acasă, dar în secțiile lui Vladikavkaz Gazzaev sunt pur și simplu zdrobite, pierzând 2: 7.

Adevărat, de data aceasta nu demisionează. În 1996, conduce „Alania” la medaliile de argint ale campionatului. În acest sens, faima sa se încheie la sfârșitul anilor 90, clubul de la Vladikavkaz se transformă în vârfurile de mijloc ale clasamentului.

Reveniți la Dynamo

În 1999, Gazzaev a venit la Moscova „Dynamo”, acum ca antrenor principal.

Cu toate acestea, nu obține rezultate mari, reușind să ia doar locul 5.

În 2001, Valery Gazzaev a început să lucreze la CSKA. În sezonul de debut, noua echipă va termina pe locul 7, apoi pe argint, iar în 2003 devine campioana țării. „CSKA petrece un sezon remarcabil, cu 3 puncte înainte de„ Zenith ”din Sankt Petersburg.

În echipa rusă

Biografia lui Valery Gazzayev

În 2002, Gazzayev, ca unul dintre cei mai buni specialiști din țară, a fost numit antrenor principal al echipei naționale ruse, înlocuindu-l pe Oleg Romantsev după ce a eșuat la Cupa Mondială din Japonia și Coreea de Sud.

Jocul de debut al lui Gazzaev este un meci amical împotriva Suediei. Se încheie într-o remiză 1: 1. Echipa începe cu succes turneul de calificare pentru Campionatul European, învingând irlandezul acasă 4: 2. Antrenorul Valery Gazzayev a fost cel care a condus echipa într-un meci memorabil împotriva Georgiei, care a fost întrerupt din cauza unei defecțiuni de iluminare. Echipa încheie anul calendaristic cu o victorie încrezătoare asupra Albaniei 4: 1.

Problemele încep în 2003. În martie și aprilie, echipa suferă la rând două înfrângeri senzaționale în turneul de calificare. Mai întâi pierde Albania (1: 3), apoi Georgia (0: 1). În meciul din deplasare împotriva Elveției, la început, totul nu a fost în favoarea noastră, dar rușii reușesc să egaleze, pierzând cu 0: 2.

Ultima paie este înfrângerea acasă într-un meci amical din Israel 1: 2. După aceasta, Gazzayev demisionează.

CSKA

Valery G. Gazzaev

În 2004, antrenorul Valery Gazzayev a revenit la postul de mentor al CSKA. 2005 se dovedește a fi unul dintre cei mai de succes eroi din articolul nostru. Gazzaev este primul rus care a câștigat în competiții europene.

Pe locul trei în faza grupelor Ligii Campionilor, CSKA se află în finala 1/16 din Europa League. Mai întâi, clubul rus elimină „Benfica” portughez (2: 0, 1: 1), apoi „Partizan” sârb (1: 1, 2: 0), francezul „Auxerre” (4: 0, 0: 2).

În semifinale, „CSKA” a învins italianul „Parma” (0: 0, 3: 0) din remiză. În meciul final cu „Sportul” portughez, „CSKA” pierde după prima repriză 0: 1. Dar în a doua jumătate a întâlnirii, golurile sunt marcate de Alexei Berezutsky, Zhirkov și Wagner Love. CSKA câștigă Cupa UEFA. În urma rezultatelor campionatului rus, „CSKA” a câștigat medalii de aur, în fața Moscovei „Spartak” cu 6 puncte.

demisie

De la mijlocul anului 2007, au început zvonuri despre demisia iminentă a lui Gazzaev. În sfârșit, în vara anului 2008, se știe că antrenorul demisionează în continuare. Motivul principal pentru care a numit oboseală psihologică.

La scurt timp, i s-a promis numirea în funcția de antrenor principal al echipei naționale sud-africane, dar în schimb merge la Dynamo Kyiv. Bazându-se pe elevi tineri, el îi transformă curând în lideri ai echipei naționale. El părăsește echipa în 2010.

Președinte și fiu

În 2011, eroul articolului nostru devine președintele Alaniei, iar fiul lui Valery Gazzayev primește funcția de antrenor principal. Echipa câștigă Prima Divizie, obținând revenirea la divizia de elită a campionatului rus.

În noiembrie 2012, el și-a înlocuit fiul în fruntea clubului, devenind însuși mentorii clubului Vladikavkaz. Accepta o echipă care este în pragul retrogradării din Premier League. Valery Georgievich nu poate salva situația. Cu un total de 19 puncte pe sezon, „Alania” de pe ultimul loc zboară din nou în Prima Divizie.

În 2013, Gazzaev și-a dat demisia din funcția de mentor. În acest moment, cariera sa de antrenor se încheie.

Activități sociale

Valery Gazzayev în Duma de Stat

La sfârșitul anului 2012, Gazzaev a primit după directorul general al „Comitetului de organizare OFL”, în timp ce rămânea președinte al Vladikavkaz „Alania”. Obiectivele acestei organizații includ crearea unui campionat comun al Rusiei și Ucrainei, eroul articolului nostru acționează constant ca un inițiator activ al acestei idei. Acesta devine unul dintre cele mai mari proiecte de fotbal cu un buget de un miliard de dolari pe an.

Inițial, toate cluburile din Premier League îl susțin, Gazprom devine sponsorul principal.

În 2014, Alania, condusă de Gazzaev, nu mai există.

În 2016, a câștigat partidul Just Russia la alegerile pentru Duma de Stat.